Експедиції

Департамент освіти та науки
Івано-франківської обласної державної адміністрації
Івано-Франківський державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді
Надвірнянська філія

Всеукраїнський конкурс на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край»

Напрям: історичне краєзнавство
Звіт: про експедицію (пішохідний похід ІІІ-го ступеня складності) здійснену з 26 по 31 жовтня 2015 року в районі Центральних Горган та Надвірнянщини (Північно-Східного Прикарпаття)
Маршрутний лист № 01/15-П
Тема:   Дослідження військових оборонних                 споруд та визначних постатей-оборонців     на теренах рідного краю.
Керівник: Данилюк Дмитро Йосипович
моб. тел.:  0955926436
Заступник керівника: Дідик Василь Михайлович
дом. тел.: (03475)65049;   моб. тел.: 0985274138
Маршрутно-кваліфікаційна комісія Надвірнянської філії ОДЦТКУМ розглянула звіт і вважає, що похід може бути зарахований всім учасникам і керівникам третього ступеня складності.
Звіт зберігається у голови МКК Надвірнянської філії ОДЦТКУМ.
Голова МКК:                                    В.М.Дідик


м.Надвірна 2015 рік



Анотація
Наша експедиція спрямована на краще пізнання географії, історії, культури, побуту нашого краю. Та найголовнішим завданням стало вивчення бойового мистецтва краян. Маршрут проходив на теренах Надвірнянського району. Учасниками експедиції були учні двох шкіл: Краснянської і Білоославської ЗОШ І-ІІІ ступенів – гуртківців гуртків «Пішохідний туризм» (ОДЦТКУМ). Наша мандрівка охопила кілька населених пунктів: с. Добротів, с. Пасічна, ур. Березовачка, с. Черник, с.Пнів, м.Надвірна, с.Красна.
Предметом дослідження експедиції  була тема «Люби і знай свій рідний край». Село Добротів на нашу думку славиться як і Делятинщина в цілому археологічними розкопками, фортифікаційною спорудою, елементи якої збереглися до наших днів, цікавою історією та географією; с. Пасічна над цікавою географією, історією утворення населеного пункту, історією визвольних змагань усіх часів; с. Зелена – над красивою природою, опришківським рухом, «останнім бункером»; с. Черник – надкрасивим водоспадом, заповідними зонами, музеєм села; с.Пнів – Пнівським замком, м. Надвірна – музеєм визвольних змагань Надвірнянщини, визначними постаттями, різними промислами; с.Красна – старовиною, завзятими працьовитими людьми, високим патріотизмом усіх часів.
Експедиція тривала шість днів, протяжністю близько 70 км. Спосіб пересування – мішаний. Кількість учасників: 11 осіб ( з них дев’ять  - гуртківці, 2 – керівники). Керівником експедиції призначено вчителя Краснянської ЗОШ І-ІІІ ступенів – учасника бойових дій на Сході України – Дмитра Йосиповича Данилюка, заступником керівника експедиції – вчителя Білоославської ЗОШ І-ІІІ ступенів Дідика Василя Михайловича. Вражень від подорожі отримали більше, ніж достатньо. Учасники експедиції усвідомили об’єм ще досі невивчених ніким  цікавих об’єктів, не зібрано по цій темі багато матеріалу.
Під час подорожі вдалося поспілкуватися з багатьма людьми з числа місцевого населення на найрізноманітніші теми. Вдалося побувати на багатьох запланованих і не запланованих об’єктах, черговий раз помилуватися чарівними осінніми краєвидами Горган і Прикарпаття. Отже до вашої уваги хроніка подій експедиції «Люби і Знай свій рідний край» гуртківців пішохідників Надвірнянської філії ОДЦТКУМ.

1.1.   Паспорт маршруту
         Маршрут туристичної групи Надвірнянської філії ІІІ-го ступеня складності проходив з 26 по 31 жовтня 2015 року в районі Українських карпат (горгани) та Прикарпаття по території Надвірнянщини.
         Нитка маршруту: с.Добротів – с.Зелена – ур.Березовачка – с.Черник – с.Пасічна – с.Пнів – м.Надвірна – с.Красна.
         Довжина маршруту:  активна частина – 70 км.
         Тривалість подорожі: 6 днів.
1.2    Аварійні варіанти виходу з маршруту:
- ур.Березовачка: стежка на потічок , далі дорога на центр с. Максимець до траси Надвірна – Бистриця.
1.3.    Список групи:
№ п/п
Прізвище, імя та по батькові
Стать
Вік, повних років
Обов’язки
 в групі
Домашня адреса
1.
  Білак    І. В.
Ч
12
Картограф
вул. Перемоги
2.
  Бойчук    І. В.
Ж
17
Кухар
вул. Сагайдачного, 28
3.
  Дідик    Н. В.
Ч
15
Краєзнавець
вул. Б. Поварчуків,16
4.
 Порохня    В. Р.
Ж
17
Сан. пост
вул. Галана, 9
5.
 Харишак     Т.В.
Ч
14
Геолог
вул. Шевченка, 144
6.
  Гнатишак    В. Р.
Ч
13
Історик
вул. Річкова, 376
7.
  Гнатишак    І. Р.
Ч
16
Літописець
вул. Річкова, 376
8.
  Данилюк    О. Д.
Ж
14
Етнограф
вул. Шевченка, 266
9.
  Бобуйок    С.С.
Ч
11
Скарбник
вул. С. Стрільців, 42
10.
  Дідик    В.М.
Заступник керівника
с. Білі Ослави
11.
Данилюк    Д. Й.
Керівник
с. Красна

2. Відомості про район подорожі
2.1.    Коротка географічна характеристика маршруту
Наша експедиція проходить по дузі Надвірнянського адміністративного району між двома великими річками Прутом і Бистрицею. Початок маршруту розпочинається в долині верхнього Пруту, яка перетинає північно-східні схили Українських Карпат та центральну частину Передкарпатської рівнини – с. Добротів. Пішохідна частина проходить по вододілу басейну р.Прут з басейном р.Бистриця-Надвірнянська. Частина маршруту проходить в районі північно-східного Прикарпаття на правому березі річкової долини Бистриці-Надвірнянської. На висоті 400-1480 метрів над рівнем моря.
2.2.    Туристсько-краєзнавча характеристика маршруту
с. Добротів славиться археологічними знахідками давніх часів, які зберігаються і щорічно поповнюються випускниками школи у місцевому пришкільному музеї, а також збереженим до наших днів розташуванням Добрилівського оборонного укріплення (замку);  с.Зелена – народними промислами, архітектурними та культурними пам’ятками, пам’ятниками, ландшафтом, бункером полковника УПА «Грома»; с.Черник – ландшафтними заказниками, найвищою горою у Надвірнянському районі (г.Довбушанка – 1754,9 м), водоспадом, пришкільним музеєм; с.Пасічна – ботанічною пам’яткою природи «Еталон букового насадження» в ур. Білозорина,  чудовими краєвидами і природними багатствами, Бухтівецьким водоспадом, широким розгалуженням туристських пішохідних та велосипедних маршрутів, кар’єром «Нерудник»,могилою хорунжої УСС Софії Галечко, відпочинковою турбазою; с.Пнів – знаменитим Пнівським замком та місцевим пришкільним музеєм, в якому відображена історія нафтогазовидобувної  та переробної галузі народного господарства; м.Надвірна з музеєм історії Натвірнянщини, де відображена широка палітра життєдіяльності і боротьби нашого народу, місцевих промислів, мистецьких колоритів, з численними туристсько-краєзнавчими та екскурсійними об’єктами; с. Красна – з місцевим пришкільним музеєм, де відображена історія минувшини та сьогодення. 

Результати досліджень:
Наші краяни в усі часи були вмілими будівельниками захисних споруд, а також хоробрими воїнами, які вміло діяли не тільки у відкритих побоїщах, але й вели постійну виснажливу партизанську боротьбу. На основі предківської  героїчної звитяги  виросло молоде, сучасне покоління героїв теперішніх революцій Гідності та захисників  національних інтересів на Сході України.

6.  Підсумки, висновки, рекомендації:
Підсумовуючи результати експедиції можемо ствердно сказати, що , рухаючись заданим маршрутом, юнацтво відчуває ту красу рідної землі, за яку варто боротися, яку необхідно боронити всіма засобами і методами. Діти пройшли школу мужності, яку свого часу проходило українське військо. В експедиції дослідили суть самовиживання в польових та бойових умовах, навчилися долати перешкоди, труднощі руху в горах та по пересіченій місцевості, пройшли вишкіл з картографії. Серед мандрівників є люди різного віку, виду занять,фаху. Часто вони планують свої походи на основі розповідей друзів, описів маршрутів, взятих з інтернету, книжок, туристських карт тощо. Радимо також скористатись матеріалами нашої експедиції та розробити на цій основі пішохідні маршрути на військово-патріотичну тематику. Крім того Ви зможете наблизитись до первозданної природи, перевірити себе на витривалість на крутих підйомах, підкорити нові вершини, відчути лікоть справжнього друга у час випробувань. 


Немає коментарів:

Дописати коментар